Śluza (Schleuse)

Dzisiaj trochę turystycznie. Zbliża  się koniec  roku szkolnego,  sprawdziany i egzaminy pozaliczane, można więcej czasu poświęcić na wypady po okolicy.

Wybór padł na śluzę.

Śluza w Hannoverze jest częścią Kanału Śródlądowego (Mittelandkanal  MLK ) . MLK to najdłuższy kanał śródlądowy w Niemczech o długości 325.3 km. W szerszym ujęciu jest to łącznik między Renem, Łabą i Odrą. W wymiarze europejskim pozwala na połączenie  Holandii, Belgii, Luksemburga, Francji czy Szwajcarii z Czechami i Polską. Połączenie to było budowane w latach 1906 do 1942.

Wracając do bohatera dnia czyli śluzy w Hannoverze. Funkcjonuje ona pod dwiema nazwami. Schleuse Anderten i  Hindenburgschleuse. Pierwsza nazwa pochodzi od nazwy wsi ( obecnie dzielnnicy Hannoveru) na terenie której śluzę zbudowano -  jest to bardziej oficjalna wersja nazwy i to ona widnieje w wyszukiwarkach. Druga, związana z nazwiskiem Prezydenta Hindenburga, jest nazwą półoficjalną chociaż widnieje np. na homepage miasta Hannover. W sprawie nazwy powstało lekkie zawirowanie. Powołano (2014)  nawet coś w rodzaju komisji, której zadaniem było zbadanie powiązań Hindenburga z Nazi reżimem. To Prezydent Hindenburg powołał w dniu 30 stycznia 1933 roku Adolfa Hitlera na stanowisko Kanclerza.

Sama śluza była budowana w latach 1919 – 1928. W latach 1919-1923 były prowadzone prace podwodne. O wielkości prac niech świadczy porównanie, które znalazłam na jednej ze stron internetowych. Do budowy zużyto tyle materiałów budowlanych ( żelaza, betonu zbrojonego, żwiru ) ile mieściłoby się w pociągu towarowym o długości 450 km (za www.hannover.de).

Śluza była tak dobrze zaprojektowana, że bez żadnych przeróbek do dzisiaj gwarantuje odpowiednią przepustowość  kanału i efektywność rozwiązań technicznych. Jedynie w 2003 roku w pełni zautomatyzowano obsługę.

Wielkie otwarcie miało miejsce 20 czerwca 1928 roku przez Prezydenta Hindenburga.

(Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff  Und von Hindenburg urodził się  2.10.1847r w Poznaniu).

Śluza Anderten w cyfrach.

Na śluzę składają się 2 komory każda o rozmiarach :

  • długość        zew. 227,51 m / wew. 214 m
  • szerokość    zew.   12 m      / wew. 11,60 m
  • różnica w poziomach wody   14,7 m
  • objętość wody ( 2 komory)    ok. 40 000 m3
  • czas napełniania komór  15  min. ( co daje 1m poziomu wody na 1 min)
  • przeprawa trwa ok. 25 minut
  • działa 24h / dobę
  • rocznie śluzę pokonuje 17000-20000 jednostek (różne źródła podają odmienne wartości)
  • rocznie ok. 10 mln ton towarów

Źródła : de.wikipedia.org

www.wsv.de

www.hannover.de

  • Brak komentarzy