O Mieczewie - historia najstarsza do XVI w. cz.I

Zebrane zapiski dotyczące historii Mieczewa.

Mieczewo jest osadą o bardzo dawnej metryce historycznej. Początki naszej miejscowości zapewne związane są z istnieniem opola w Bninie dla którego Mieczewo było osadą służebną. Oznaczać to może, że było wówczas własnością królewską, która dopiero u schyłku XII w. przeszła w ręce prywatne. Możliwe, że należało do komesa Dolberta przed 1246 rokiem, bo wtedy posiadał on Doberatki (zaginioną wieś przy Mieczewie dla której Mieczewo było parafią).Jednakże bardziej prawdopodobnym jest, że w średniowieczu Mieczewo należało do kompleksu dóbr rodowych Łodziów z Gostynia. Wprawdzie nie jest pewnym czy nadano je już Hugonowi Łodzicowi w trakcie nadań jakich dokonał w latach 30-tych XIII wieku Henryk I Brodaty – książę wrocławski, krakowski i wielkopolski, czy też nadanie dotyczyło jego syna Przedpełka, który był beneficjentem nadań czynionych przez książąt Przemysła I i jego brata Bolesława Pobożnego w latach czterdziestych XIII wieku, pewne jest jednak, że  w 1294 r. wydano dla Mirosława Przedpełkowica  / comitis Miroslay filii Pretpelci ... villis videlicet Meczevo  / -wnuka Hugona, późniejszego kasztelana bnińskiego przywilej, zezwalający na przeniesienie jego dóbr, w tym także Mieczewa,  na prawo niemieckie.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 3016

Mieczewo XIV - XVI wiek cz.II

Zapiski z archiwów

Oprócz przytoczonych w części I, najstarszych zapisów, w których pojawia się Mieczewo jako miejscowość i parafia istnieją także inne, liczne zapisy w dokumentach sądowych, kronikach  i archiwaliach kościelnych . Pojawiają się w nich zarówno bezpośrednio jak i w kontekście innych spraw,  mieszkańcy i właściciele dóbr Mieczewskich.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 2325
Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 5963
Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 4419
Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 7090
Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 6305

Mieczewo XIX wiek cz.I

Zapiski z Państwowego Archiwum w Poznaniu

W Archiwum zachowały się rejestry meldunkowe tzw. 'Księgi dusz" prawie od początku XIX wieku. Są mocno podniszczone, ale wyłania się z nich wspaniały obraz dostatniej POLSKIEJ wsi. W najstarszym rejestrze wpisane jest 56 rodzin. Głowa rodziny najczęściej przypisany ma godny tytuł der Wirt czyli gospodarz. Rodziny nie są zbyt liczne a wszystkie nazwiska są polskie.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 10938
Czytaj więcej Komentarz (4) Odsłony: 3763

Mieczewo XIX wiek cz. II

W Archiwum Państwowym w Poznaniu po długich poszukiwaniach  udało się odnaleźć przecudnej urody dwie mapy, a właściwie plany gruntów wsi Mieczewo. Pierwszy z nich sporządzono w 1832 roku na potrzeby przeprowadzonej wówczas komasacji gruntów drugi powstał w 1844 roku i obrazuje stan po tej regulacji.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 3658

"Nasi" w Ameryce

W Poznańskim Archiwum Państwowym w  XIX wiecznych „księgach dusz” gminy Mieczewo bardzo często w latach 80. i 90. XIX wieku pojawia się adnotacja o opuszczeniu Polski i emigracji. Zwykle w kolumnie "Wohin der   Ausgewanderte verzogen ist" wpisane jest America.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 3272