Czytaj więcej Komentarz (1) Odsłony: 4304

List z Ameryki do Mieczewian

  • Ania
  • Kategoria: Historyczne
  • Odsłony: 2575
Drodzy Przyjaciele z Mieczewa,

Przesyłam pozdrowienia z niewielkiego miasteczka niedaleko Chicago, w stanie Illinois, w USA. Nazywam się Joseph Martin. Urodziłem się i wychowywałem w Detroit, w stanie Michigan. Należę do Zgromadzenia Braci Szkół Chrześcijańskich w Kościele Katolickim. Mieszkam na terenie Lewis University niedaleko Joliet w stanie Illinois.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 2575
Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 3705

Wspomnienie

Wisława Szymborska (Autor zdjęcia: Mariusz Kubik)Wisława Szymborska, jedna z najbardziej cenionych poetek, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku, nie żyje.
Miała 88 lat.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 5540

"COŚ"

Stało sobie w Mieczewie „COŚ”.  Niepozorne, szarawe, z lekka przez korniki naruszone, ładne było to „COŚ”, tylko, że dni owego dziwadła były już policzone. Oj źle rokowało na przyszłość, bo też i grzyb na „COŚ" już włazić zaczął, a i komórka gdzie „COŚ” umieszczono lokalem mało zaszczytnym była. …. A co mi tam zlituję się i o to „COŚ” zadbam.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 3971

Nasza figura - żywot Świętego Wawrzyńca z Rzymu

Wokół naszej mieczewskiej figury Św. Wawrzyńca wiele tematów osnute jest teraz.
Z funduszu sołeckiego pieniądze na odnowienie figury może otrzymamy, i  poszukiwania bliźniaczych figur po dawnym powiecie śremskim trwają, bo sporo Wawrzyńców po wsiach stoi. Tak więc, by w temacie wawrzyńcowym pozostać przedkładam czytelnikom tekst jaki w dawnej prasie odnalazłem.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 2706

„Kronika Wielkopolski” nr 4(136)

Hej nasza kompania

Na wielkopolskim rynku wydawniczym ukazała się „Kronika Wielkopolski” nr 4(136) – popularno-naukowy kwartalnik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, z artykułem autorstwa Joanny Nowaczyk „Gdy księżyc odmienił się odmienił się złoty – wspomnienie o Tadeuszu Perkitnym”. To kolejna publikacja tej autorki w wydawnictwie WBPiCAK…

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 7458

Prezydent z sąsiedztwa

  • Ania
  • Kategoria: Historyczne
  • Odsłony: 3760

Ostatnio wybory dominują na naszej stronie, również forum jest rozgrzane do czerwoności. A skoro już jesteśmy przy tej tematyce, warto przypomnieć mało znany fakt historyczny, o tym jak to pierwszy prezydent naszego kraju pochodził z naszych stron. Materiał opracowany przez jednego z naszych najaktywniejszych Czytelników:

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 3760

Lokalny patriotyzm 11 listopada.

11 listopada Święto Niepodległości.

Nadchodzi 11 listopada – Święto Niepodległości ustanowione dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. Święto stosunkowo młode. Tradycja uroczystego świętowania właśnie w tym dniu wydarzeń związanych z odzyskaniem podmiotowości państwowej na arenie międzynarodowej po 123 latach zaborów rozpoczęła się dopiero w 1937 roku. Wybuch wojny zatrzymał kiełkowanie tej tradycji. Podczas okupacji jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. W roku 1945 koło historii wyskoczyło z szyn i nowa władza świętem państwowym uczyniła dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN.

Czytaj więcej Komentarz (0) Odsłony: 3836

Powstanie Wielkopolskie

96 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Przypominamy notkę historyczną, która jest szczególnie ważna dla nas Wielkopolan. To już dziewięćdziesiąty szósty raz wspominamy doniosłe wydarzenia, które naszą małą ojczyznę – Wielkopolskę do Państwa Polskiego wróciły.

Czytaj więcej Komentarz (1) Odsłony: 6067