Problem skoszonej trawy

Mulczowanie - rozwiązanie problemów ze skoszoną trawą.

Na naszym forum jesienią został poruszony problem - co zrobić ze skoszoną trawą, jak jej się pozbyć, zutylizować, jak ją wykorzystać itd.
Minął pierwszy sezon - jakoś sobie poradziłem z problemem - jednak przed kolejnym latem mam obawy, czy kompostowanie trawy się sprawdzi, czy zabawa w koszenie trawnika nie zamieni się w uciążliwy obowiązek itp.

Założenia dotyczące mojego trawnika (ok. 800-900 m2 ) są następujące:

 1. Nie ma to być pole golfowe, ale dobrze wyglądać;
 2. Jak najmniej nawadniać - a najlepiej wcale :)
 3. Koszenie jak najrzadziej i w sposób mało uciążliwy.

Czyli co robić, aby się nie narobić :)))
Okazało się, że prawdopodobnie rozwiązaniem na większość tych problemów jest... mulczowanie.


Trochę teorii na początek (na podstawie wikipedia):

Mulczowanie (mulching) - pokrywanie powierzchni gleby materią organiczną lub nieorganiczną, np. ściętymi roślinami uprawianymi na zielony nawóz, niekwitnącymi chwastami lub trawą w celu zmniejszenia parowania wody, niedopuszczenia do rozwoju chwastów, poprawy sprawności roli oraz zapobieżenia erozji wodnej i wietrznej. Mulczowanie naśladuje procesy rozkładu materii organicznej w przyrodzie, gdzie obumarła masa roślinna rozkłada się na powierzchni gleby.

Mulczowanie jest podstawowym zabiegiem w uprawie konserwującej.

Mulcz – pokrywa ochronna gleby, umieszczana na jej powierzchni głównie w celu zniwelowania niekorzystnych oddziaływań czynników siedliskowych. Jako mulczu używa się różnorodnej materii organicznej i nieorganicznej.

Działanie mulczu:

 • regulacja temperatury gleby dzięki zatrzymywaniu ciepła wiosną i jesienią,
 • ograniczanie zachwaszczenia,
 • zatrzymywanie wody poprzez spowolnienie jej parowania,
 • wzbogacanie gleby w materię organiczną i składniki pokarmowe poprzez stopniowy rozkład mulczu.

Stosowane materiały:

 • materia organiczna wyprodukowana na polu: słoma, ścięte rośliny uprawiane na zielony nawóz, niekwitnące chwasty lub trawa,
 • trociny, wióry drzewne, ścinki papierowe, tektura, wełna itp.
 • kompost,
 • okrywy z tworzyw sztucznych – uprawy kiełkują przez szpary lub dziury w okrywie,
 • mulcz organiczny w arkuszach – różnorodne produkty mające stanowić ulegającą biodegradacji alternatywę do mulczu z tworzyw sztucznych.

W odniesieniu do trawników okazało się, że są producenci kosiarek, którzy opracowali system koszenia określany jako mulczowanie:

Multiclip - droga do bardziej zielonej trawy (wg STIGA)

W ogrodzie z naszych marzeń trawa rozciąga się jak zielony dywan - bujny, gęsty i dobrze przycięty. W rzeczywistości ten obrazek może wyglądać nieco inaczej. Podręczniki szkolne mówią, że różnica polega na nawożeniu, nawilżaniu i pielęgnacji.  Jednak czasami zapominają wspomnieć, że jest droga, która nazywa się mulczowanie = multiclip.
Wszystko sprowadza się do tego, aby uzyskać jak najpiękniejszy trawnik, przy jak najmniejszym wysiłku czyli to co Polak lubi najbardziej - mieć, ale się nie narobić :)
Dobry rezultat wymaga zazwyczaj podjęcia kilku kroków: koszenia, zbierania i usuwania ścinków, podlewania i nawożenia. Wg Stiga - jest sposób, który umożliwia koszenie i nawożenie równocześnie. Podczas jednej czynności woda zostaje zatrzymana przy korzeniach trawy, aby trawnik mógł dłużej obyć się bez wody.
W ciągu kilku dni ścinki trawa ulegają rozkładowi, stając się naturalnym nawozem, a ponieważ odpada etap zbierania, koszenie jest prostsze i szybsze.
Podobno osiągane efekty są tak samo dobre, a nawet lepsze niż przy tradycyjnym koszeniu nawożeniu itd.

mulczowanie


Zalety mulczowania stosowanego przy koszeniu trawników:

 1. Mniej podlewania. Drobne ścinki trawy tworzą cienką, bogatą w wilgoć warstwę na trawniku. To w całkowicie naturalny sposób zapewnia nawilżanie korzeniom trawy, więc nie trzeba jej tak często podlewać.
 2. Można też mulczować liście. Przy użyciu tej metody to samo można robić jesienią, gdy liście opadną.
 3. Oszczędza czas i pieniądze. Nie musisz zbierać i przewozić lub kompostować skoszonej trawy. A cała praca zajmuje o 1/3 czasu mniej dotychczasowego czasu.
 4. Mniej paliwa i emisji spalin. Zużycie paliwa (przy kosiarkach spalinowych) i emisje są niższe o około 1/3, na czym korzysta zarówno środowisko naturalne,  jak i nasz portfel.
 5. Poziom hałasu (a więc zdenerwowanie naszych sąsiadów) jest niski, ponieważ w korpusie kosiarek do mulczowania nie ma otworów zewnętrznych (lub są zaślepione w urządzeniach typu combi) w przeciwieństwie do maszyn zbierających.
Dzięki specjalnej budowie kosiarek trawa ścinana jest na bardzo wyrównanej wysokości. Kosiarki mulczujące wprowadzają ścięte źdźbła w cyrkulację. Ścięte źdźbła są ponownie docinane a następnie wydmuchiwane równomiernie na trawnik, tworząc bogaty w azot, naturalny nawóz.

Mulczowanie czy nawożenie trawnika

Na 1 m² gęstego trawnika przypada w ciągu roku ok. 1,5-2 kg skoszonej trawy, natomiast na 1000 m² 1,5-2 tony! Biorąc pod uwagę taką ilość skoszonej trawy jej utylizacja i kompostowanie jest bardzo kłopotliwe. Właśnie dlatego mulczowanie staje się coraz bardziej popularne.
Rozdrobniona trawa może zostać rozrzucona na powierzchni trawnika. Istotne jest, aby ilość tej trawy jednorazowo nie była zbyt duża i aby została ona równomiernie rozrzucona na powierzchni trawnika. Rozdrobniona trawa ulegnie szybkiemu rozkładowi, stając się środkiem odżywczym dla roślin o długotrwałym działaniu.

Jak mulczować

Sposób koszenia przy mulczowaniu

 

Porady dotyczące mulczowania (wg STIHL-a):

 1. Koszenia trawnika z funkcją mulczowania wykonywać trzeba nieco częściej aniżeli tradycyjne koszenie z funkcją zbierania trawy do kosza.
 2. Strzyż trawnik regularnie, ale niezbyt krótko.
 3. Podczas koszenia źdźbła trawy skracać należy o 1/3 ich długości, a podczas suszy o ok. 1/4.
 4. Najlepszy rezultat osiąga się przy mulczowaniu suchej trawy, ponieważ w takiej sytuacji drobno rozdrobnione źdźbła są równomiernie rozprowadzane na trawniku.
 5. Podczas koszenia kosiarka powinna pracować zawsze na możliwie najwyższych obrotach a nóż tnący powinien być dobrze naostrzony.
 6. Należy pamiętać o kontroli wzrokowej obudowy kosiarki i o usuwaniu z niej resztek skoszonej trawy.
 7. Tory jazdy kosiarki nie powinny nakładać się na siebie.
 8. Wysoką trawę należy kosić stopniowo w kilku etapach.
 9. Należy zmieniać kierunki koszenia trawy. Ma to istotny wpływ na dokładniejsze koszenie, a skoszony materiał ulega równomiernemu rozprowadzeniu.

Długotrwały eksperyment dotyczący mulczowania

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Wiedniu na zlecenie firmy VIKING wykonano długoterminowe badania mające na celu zbadanie wpływu mulczowania na stan trawnika. W ciągu 4 lat trawnik o powierzchni 1000 m² pielęgnowano za pomocą standardowej kosiarki, a skoszoną trawę konsekwentnie utylizowano: trawnik obficie nawożono nawozem mineralnym (2). Równocześnie obok pielęgnowano trawnik tej samej wielkości za pomocą wielofunkcyjnej kosiarki VIKING, pozostawiając skoszoną i rozdrobnioną trawę na powierzchni trawnika (1).

ekperyment z mulczowanie


Wynik

 • stała poprawa gęstości darni i soczystości zieleni dzięki liczbie 21 koszeń z mulczowaniem w ciągu roku przez cały okres wegetacji
 • większa skuteczność w stosunku do 4-krotnego (w ciągu roku) nawożenia porównywalnej powierzchni
 • odzyskane substancje odżywcze odpowiadają pod względem ilościowym, jak również we wzajemnych proporcjach, optymalnemu zapotrzebowaniu.

Przyjazne dla środowiska

Zapobiega się wymywaniu azotu, ponieważ w skoszonej trawie występuje on w postaci związków organicznych. Substancje odżywcze uwalniają się powoli, długotrwale i równomiernie. W ten sposób wyraźnie oszczędzamy na ilości stosowanego nawozu - co chroni środowisko i portfele.

Koszenie z funkcją mulczowania w sposób istotny przyczynia się do ograniczenia procesu "filcowania" się trawnika. Trawnik dobrze zaopatrzony w substancje odżywcze nie pozostawia miejsca chwastom i mchom. Zachowany zostaje również pierwotny skład gatunkowy. Na trawniku nawożonym nawozem mineralnym po 4 latach stwierdzono zmianę gatunkową roślin, co przyczyniło się do zwiększenia ilości "filcu" na trawniku.

Z powyższego wynika, że jest to sposób na rozwiązanie moich problemów.

Tak więc, nie pozostaje nic innego jak wybrać się do sprawdzonego sklepu i poszukanie kompetentnego doradcy.
Mulczowanie w praktyce

 • Gość - Kornel

  Bardzo ciekawy i wyzerpujący artykuł. Ja również mulczuję trawę podczas koszenia kosiarką od Hortmasz.pl z silnikiem Subaru. W zależności od potrzeby wybieram zbieranie do kosza, mulczowanie, wyrzut boczny lub tylny.Silnik EA190V został zaprojektowany i wykonany w Japonii, do wykorzystania w ekstremalnych warunkach i dla najbardziej wymagających użytkowników. Wykonany w technologii OHC z wałkiem rozrządu umieszczonym w głowicy i napędzanym łańcuchem. Charakteryzuje się cichszą pracą oraz większą mocą.Kosiarka LV46T-A1 to wysokiej klasy maszyna 4w1.

  Komentarz ostatnio edytowany około 3 lat(a) temu przez Adminek
  0 Lubię