Nie będzie "Majątku Rogalin" w Rogalinie?

Spółka z o.o. Majątek Rogalin należy do Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. W 1990 r., trzy lata przed śmiercią, założył ją hr. Edward Raczyński, w okresie 1979-86 prezydent RP na uchodźstwie.

Zarząd fundacji składa się z 10 osób, z których większość to krewni hr. Raczyńskiego. Muzeum Narodowe w Poznaniu, przy którym działa fundacja, jest też właścicielem pałacu i parku w Rogalinie. Zespół pałacowo-parkowy otaczają pola (400 ha) i łąki (200 ha) należące do gospodarstwa rolnego w Rogalinie.

W ostatnich dniach media obiegła informacja (info na stronie Radia Merkury), z której wynika, że do 20 marca b.r. Majątek Rogalin Sp. z o.o. ma opuścić dzierżawione ziemie i budynki.

Zapytaliśmy pana Mikołaja Pietraszaka Dmowskiego, prezesa spółki Majątek Rogalin, jednocześnie sekretarza i członka zarządu Fundacji im. Raczyńskich jak wygląda sytuacja na dzień dzisiejszy i czy prawdą jest, że MR ma natychmiast opuścić Rogalin?

"Rzeczywiście potwierdzam. W czasie, gdy zarząd Fundacji Raczyńskich (w tym ja) i rodzina śp. Fundatora, pana prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego, bawili na uroczystej inauguracji ekspozycji 28 wspaniałych obrazów z naszych zbiorów w pałacu prezydenckim, a prezydent RP Bronisław Komorowski wychwalał zasługi rodziny Raczyńskich i sławił Rogalin, urzędnicy Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Poznaniu przygotowywali wezwanie, doręczone nam przedwczoraj, że w dniu 20 marca br. mamy im wydać cały majątek Rogalin, w dodatku opróżniony i bez roszczeń osób trzecich - np. Fundacji Raczyńskich.

To nie pierwsza próba wyrwania czegoś z Rogalina, ale tym razem nagła i od razu całego majątku. Wykorzystując trudności interpretacyjne umowy, ANR od 2010 roku próbuje pozbawić nas majątku, do którego fundacja zgłosiła roszczenia reprywatyzacyjne. Z nieznanych nam względów, wbrew wcześniejszym oświadczeniom woli dyrektora, ANR chce opróżnienia w tydzień gospodarstwa z produkcją w pełnym toku, zajmowanego przez nas od 20 lat (1.06.1993). To jest tak nierealistyczne i niespotykane działanie, że rodzi szereg wątpliwości, na które ANR nie chce udzielić odpowiedzi- dlaczego, dlaczego teraz, co ANR chce dalej zrobić itd. Należy zauważyć, że prowadzenie MR, dbałość i ochrona krajobrazu historycznego oraz ochrona przyrody Rogalina to statutowe cele fundacji utworzonej przez b. prezydenta RP i ostatniego męskiego przedstawiciela tej linii zasłużonej rodziny Raczyńskich. Postępek ANR to próba zdeptania zasług i godności śp. Edwarda Raczyńskiego.

MR i Fundacja Raczyńskich podejmują w tej chwili szereg działań w celu odparcia ataku ANR. "


Szerzej temat problemów z ANR został opisanych na łamach miesięcznika Rolnik Dzierżawca - tekst dostępny tutaj.

Należy podkreślić, że dzięki ekspozycji, o której wspomina pan prezes, a która to znajduje się w pałacu prezydenckim, Rogalin i jego bogactwa historyczne jest promowany na całym świecie.

"Prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w Pałacu Prezydenckim wystawę malarstwa polskiego i europejskiego z kolekcji Galerii Rogalińskiej, podkreślał, że jest związek między majestatem Rzeczypospolitej a wielkością jej kultury.

W uroczystości wzięła też udział Pierwsza Dama. Były też obecne dwie córki Edwarda Bernarda Raczyńskiego, byłego Prezydenta RP na Uchodźstwie, który powołał Fundację im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu i przekazał jej Galerię Rogalińską." "Malarstwo polskie i europejskie z kolekcji Galerii Rogalińskiej, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona zdobią wnętrza Pałacu Prezydenckiego. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbyło się w czwartek, a w sobotę Pałac będzie otwarty dla zwiedzających." 


Inne media w tym temacie:

Gazeta.pl: "Pola w Rogalinie przy pałacu jednak nie na sprzedaż"

Radio Merkury: "Osiedle wokół parku w Rogalinie"

 

  • Brak komentarzy