III Festiwal win w Mieczewie

W ostatnią sobotę września 2013 odbył się Trzeci Festiwal Win w Mieczewie, wraz z kolejną edycją konkursu winiarskiego o złoty medal z diamentami portalu mieczewo.com.

Festiwal okrzepł i trzecia jego edycja pozwala mieć nadziej, że trwale zagości on w kalendarzu imprez mieczewskich. Niewątpliwie patronat Stowarzyszenia Miłośników Mieczewa, wychodzi Festiwalowi na dobre.

Do konkursu przystąpiło czterech wytwórców, którzy spełnili warunki przewidziane w regulaminie.

Goście festiwalowi, w tym roku stawili się w liczbie ponad pięćdziesięciu. Odwiedził nas tradycyjnie już Honorowy Członkek Stowarzyszenia Pan Andrzej Kasprzyk oraz stała grupa mieszkańców Mieczewa wspierana przez krewnych i przyjaciół z różnych stron kraju.

Komisja sędziowska w składzie pięcioosobowym dokonała w profesjonalny sposób, oceny  13 win. Wina, pomimo coraz wyższej jakości jaką osiągnęły, ocenione zostały bardzo surowo. Żadna z próbek nie zachwyciła wszystkich jurorów jednocześnie. 

Wyniki Trzeciego Konkursu Winiarskiego o Złoty Medal z Diamentami portalu mieczewo.com przedstawiają się następująco:

Grand Prix nie przyznano
I próbka nr 9 (Piwnica R.Kolankiewicz, wino: "Aronia", rocznik 2011 /razem punktów 90/ medal złoty
II próbka 10 (Piwnica Malesińskich, wino: "Rigel", rocznik 2012)  /razem punktów 87 / medal złoty
III próbka 4 (Piwnica Malesińskich, wino "Alnilam") / razem punktów 85/ medal srebrny
 
Pozostałe wina medalowe III Mieczewskiego Festiwalu WIN
 / 83 pkt /medal srebrny wytwórca Chateaux Stanisław
/ 82 pkt / medal srebrny wytwórca Piwnica Malesińskich
/ 78 pkt / medal srebrny wytwórca „Aroma Mieczewo”
/ 78 pkt  /  medal srebrny wytwórca „Aroma Mieczewo”  

Wszystkie pozostałe wina otrzymały noty uprawniające do przyznania medalu brązowego
Żadna próbka nie otrzymała noty łącznej niższej niż 71 punktów. Dwukrotnie zdarzyły się na kartach ocen, oceny maksymalne 100 pkt.

Wino odniesienia : (tzw. joker - wino marketowe) osiągnęło 82 punkty, co oznacza, że pięć win produkcji mieczewskiej osiągnęło wyższe noty od wina gronowego dostępnego w handlu.


Tradycyjnie też odbyło się głosowanie na najlepsze "opakowanie i etykietę". Do konkurencji zostały wystawione dwie etykiety . W głosowaniu „na oklaski" wszyscy uczestnicy zabawy JAK ZWYKLE uznali  etykietkę wykonaną przez Grega  "Chateau Stanislav", za bezkonkurencyjną. Zwycięzca otrzymał puchar przechodni w kategorii "opakowanie i etykieta".

Uzupełnieniem degustacji wina była możliwość raczenia się kilkunastoma gatunkami serów, i doskonałymi wędlinami. Bez ograniczeń można było także raczyć się z dwóch beczek owocowymi winami miejscowymi.

Tym razem niezwykłym rarytasem była pieczona gęś, przygotowana specjalnie na tą okazję przez jedną z mieszkanek Mieczewa. 

W trakcie prac komisji sędziowskiej wszyscy uczestnicy mogli wysłuchać niezwykle interesujących opowieści o winiarskich aspektach turystyki zagranicznej. Swoje wspomnienia z wojarzy po Alzacji przedstawił Grzegorz a Romek opowiedział o swojej wizytacji winnic na południu Francji.

Prelekcje zostały uzupełnione przez Jarka wykładem o walorach i sposobie przygotowania leczniczych win ziołowych  (wraz z degustacją próbek takowych win).

Po ogłoszeniu wyników zaczęła się część pokonkursowa, w której wszyscy chętnie mogli zdegustować poszczególnych win konkursowych i za pomocą własnych kubków smakowych zweryfikować wybór jury.

 

  • Brak komentarzy