Woda na ziemniaki ?

W kwietniowym artykule Wieści z magistratu (kwiecień 2014) pisaliśmy o różnych tematach, które zostały poruszone podczas jednego z zebrań wiejskich w Mieczewie, a o wyjaśnienie których poprosiliśmy gminę. Przy tej okazji poprzez komentarze pod artykułem został wywołany problem wody w naszej miejscowości. Zaangażowanie czytelników było na tyle duże, że jeden z nich stworzył pismo, którego celem było otrzymanie aktualnych informacji na temat wody:

 

 Pismo zostało przesłane do poszczególnych adresatów, a tak wyglądają otrzymane odpowiedzi:

Z biegiem czasu i prowadzonych dyskusji przyszło lato, a razem z nim odwieczny problem - spadek ciśnienia wody w kranach w dni upalne. Niestety w tym roku odnotowano nie tylko drastyczny spadek ciśnienia wody, ale także jej totalny brak. W tym samym artykule (Wieści z magistratu (kwiecień 2014)) w komentarzach została przedstawiona teoria, że bezpośredni wpływ na spadek ciśnienia w naszych kranach mają działania prowadzone przez Majątek Rogalin na swoich polach uprawnych - polegający na podlewaniu ziemniaków wodą z głównego ujęcia wody w Rogalinie. Tego samego ujęcia, które zaopatruje w wodę Mieczewo.

Cytat z komentarzy: Iwona (gość) pisze "Ponadto dla mieszkańców Mieczewa mam zagadkę. Dlaczego w ciepłe dni w naszej wsi brakuje wody w kranie??? Odp. Bo Majątek Rogalin nawadnia ziemniaki!!! Kochani to nie żart. Na stronie internetowej MR można przeczytać że "Po dziewiętnastoletniej przerwie Majątek Rogalin powrócił do uprawy ziemniaków" nie byłoby w tym nic dziwnego gdybym dziś podczas wycieczki rowerowej po okolicach MR, w okolicach hydroforni nie ujrzała widoku hektolitrów wody wylewanej na pole ziemniaków. "

W związku z powyższym, a także ze względu na coraz bardziej narastające napięcie związane z trudną sytuacją wybrałem się osobiście do Majątku Rogalin, aby naocznie przekonać się w jaki sposób podlewane są uprawy ziemniaków. Okazało się, że zasilanie nawadniania odbywa się z niezależnej studni znajdującej się na terenie Majątku Rogalin, następnie wężami woda jest doprowadzana na pola, a tam dalej rozprowadzana poprzez deszczownie szpulowe. Poniższe zdjęcia obrazują "system" nawadniania ziemniaków od początku do końca. Część tego systemu ze względu logistycznych jest przysypana ziemią. Każdy kto wyrazi taką chęć może osobiście przekonać się jak to wygląda i działa w rzeczywistości.


Przy okazji odwiedzin w Majątku Rogalin udało mi się dowiedzieć jak w rzeczywistości funkcjonuje zasilanie naszą wieś w wodę poprzez wodociąg. Otóż wodociąg zarządzany przez Majątek Rogalin, a zasilany z ich własnego zakładowego ujęcia wody wygląda schematycznie jak na poniższym zdjęciu:

Mieczewo jest zasilane w następujący sposób: woda z głównego ujęcia wody tłoczona jest do przepompowni w Świątnikach (żółty trójkąt na mapie) do zbiorników retencyjnych, następnie z tychże zbiorników zespół pomp tłoczy wodę do Mieczewa poprzez dość zawiły wodociąg, którego średnica wynosi zaledwie 110 cm. Tak więc bezpośredni wpływ na ciśnienie i ilość wody w Mieczewie ma przepompownia w Świątnikach tj. ilość wody w zbiornikach retencyjnych + wydajność pomp + przekrój wodociągu od Świątnik do Mieczewa.

 

Należy także wspomnieć, że w związku z problemami z wodą, które występują od lat w Mieczewie postanowiono wymienić istniejący zespół pomp na 2x mocniejszy tj. 2x wydajniejszy. Czy to przyniesie ulgę mieszkańcom odkręcającym z nadzieją krany w dni upalne - wkrótce się przekonamy.

 • Niestety woda dostarczana do naszych kranów ma przekroczenia dopuszczalnych parametrów. Zgodnie z Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi norma na zawartość manganu w wodzie nie powinna przekraczać wartości 0,050mg/l. W wynikach przedstawionych przez Majątek Rogalin parametr manganu jest przekroczony do wartości 0,082mg/l.
  Badana próbka wody pochodzi z "hydroforni" więc jest duże prawdopodobieństwo, że na Mieczewskiej sieci wodociągowej także są przekroczenia. Poza tym trzeba zadać sobie pytanie gdzie są pozostałe wyniki wykonywane w ramach monitoringu kontrolnego i przeglądowego...???
  "TO WODA CHYBA TYLKO NA ZIEMNIAKI"

  Komentarz ostatnio edytowany około 5 lat(a) temu przez Damian Kowal
  0 Lubię
 • Jak już się tak czepiamy ,to dawaj . Od zawsze widać że nasza woda ma dużo kamienia.Zastanawiam się kiedy posypią się pozwy do sądów ,może i zbiorowe jak na Amerykańskich filmach ,osobiście znam w Mieczewie kilka osób co mają problemy z nerkami -kamienie które musieli rozkruszać - usnąć w szpitalu.I tak sobie myślę ile to naprawdę ma wspólnego z naszą wodą???

  0 Lubię
 • Osobiście trzymam kciuki za prowadzone inwestycje i całość modernizacji w Świątnikach. Ale dobija mnie przepychanka pomiędzy Urzędem Gminy Mosina i Majątkiem Rogalin w zakresie jednoznacznego wskazania instytucji odpowiedzialnej za inwestowanie w wodociąg, by spełnić podstawowe potrzeby mieszkańców Mieczewa, wydając kolejne pozwolenia na budowę.
  Czytając historie gazyfikacji Mieczewa mamy dokładnie identyczny problem. Gmina Mosina prowadzi politykę spychologii, choć sama jest odpowiedzialna za prowadzenie inwestycji w rozbudowę wodociągu czy budowę gazociągu.
  Woda i gaz jest na Dworzyskach ok. 2km od ostatniego hydrantu w Mieczewie na początku ul. Szerokiej. Woda i gaz jest na nowym osiedlu w Kamionkach ok. 3km od ostatniego hydrantu na ul. Kamioneckiej. Jaki jest problem spiąć Mieczewo z jednej lub z drugiej strony, jest to problem wyłącznie POLITYCZNY!!!

  0 Lubię
 • No pewnie, że politycznym, bo trzeba się z Kórnikiem dogadać...
  A to już problem natury dyplomatycznej!
  Przynajmniej dla Mosiny... :(

  0 Lubię