RSS - bądź na bieżąco

Automatyczne informacje o nowych wiadomościach

Użytkowników internetu przybywa codziennie bardzo dużo. Również przybywa naszych czytelników, którzy zaglądają do naszego serwisu informacyjnego www.mieczewo.com - co bardzo nas cieszy. Niestety, niektórzy internauci zaglądają do nas "od czasu do czasu". Kiedyś usłyszałem, że jeden z naszych mieszkańców zna nasz serwis, odwiedzał go, ale ostatni raz było to... rok temu. Inni z kolei, mówią, że zaglądają często, ale nie codziennie i okazuje się, że pewne istotne informacje nie docierają.
Można temu zaradzić wykorzystując możliwości jakie daje czytnik kanałów RSS (Really Simple Syndication). Co to jest i czemu służy.

Czytnik kanałów pozwala wczytywać nagłówki wiadomości publikowanych w kanałach informacyjnych dostępnych w Internecie (np. na www.mieczewo.com). Nagłówek zawiera tytuł, zwięzły opis oraz link odsyłający do bardziej szczegółowej informacji, znajdującej się w serwisie prowadzonym przez wydawcę kanału. Czytnik RSS pozwala śledzić wiele kanałów jednocześnie.

Przyklad wiadomości RSSZaletą czytnika kanałów jest możliwość śledzenia w jednym interfejsie bieżących informacji pochodzących z wielu źródeł jednocześnie oraz wczytywania tych, które są dla czytelnika interesujące. Wszystkie czytniki potrafią wyświetlać strony WWW z pełnymi wiadomościami w swoim interfejsie i nie wymagają uruchamiania przeglądarki internetowej.

Wyróżnia się samodzielne czytniki kanałów oraz wtyczki (pluginy) do innych programów, przede wszystkim przeglądarek internetowych i programów pocztowych.

Przykładami wtyczek są rozszerzenia do przeglądarki Firefox Sage, czytnik wbudowany w przeglądarki Opera i Avant Browser oraz w programy pocztowe Thunderbird, Evolution i rozszerzenie zawarte w programie narzędziowym Desktop Sidebar. Firefox od wersji 1.0 posiada obsługę RSS/Atom w formie zakładek.

Kanały RSS obsługują także komunikatory takie jak np.: Miranda IM, Konnekt (za pomocą odpowiedniej wtyczki), WPkontakt czy Spik. Protokół Gadu-Gadu jest wykorzystywany przez bota nagadu.info. Podobne możliwości wysyłania wiadomości o nowych elementach kanału istnieją w protokole Jabber (XMPP), poprzez odpowiedni transport lub bota.

Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteśmy na bieżąco informowani o nowych artykułach pojawiających się w subskrybowanym serwisie.


Do tej pory korzystałem z czytnika RSS jaki oferował Google. Niestety z dniem 1 lipca ten projekt został zamknięty. W związku z tym po przejrzeniu alternatywnych rozwiązań natknąłem się na bardzo ciekawe narzędzie jakim jest feedly.com. Wystarczy się zarejestrować w tym serwisie (wykorzystując np. konto Gmail z Google), następnie dodać ulubione kanały RSS i otrzymujemy serwis internetowy, w którym mamy wiadomości z ulubionych (wybranych) serwisów internetowych. Nie musimy przeglądać np. mosina.pl, wp.pl, mieczewo.com - tylko w tym jednym miejscu mamy przegląd przez wszystkie serwisy - a jeżeli coś nas zainteresuje, odpowiedni link poprowadzi nas dalej. Co równie ważne - jest to pewnego rodzaju "portal informacyjny" dedykowany do naszych upodobań bez zbędnych reklam !!!

Jest to o tyle wygodne, że omawiane rozwiązanie ma swoje odpowiedniki na urządzenia mobilne. Dzięki czemu możemy śledzić wydarzenia na swoim telefonie czy tablecie. Dla mnie jest to główne źródło informacji tego co się dzieje, biorąc pod uwagę, że nie posiadam czegoś takiego co się nazywa "telewizja" :)

Gorąco polecam i zachęcam do korzystania.

UWAGA:
Po ostatnich zmianach wyglądu serwisu i jego organizacji konieczne jest ponowne zasubskrybowanie wiadomości. W tym celu należy kliknąć ikonę RSS, która znajduje się w prawym górnym rogu.

 

  • Brak komentarzy