Znowu zmiany - dlaczego ???

Kolejne zmiany na mieczewo.com zapewne stałych czytelników nie zdziwią. Zdążyli się już przyzwyczaić, że raz na jakiś czas coś się musi zmienić. Tym razem nie będą to istotne zmiany związane z wyglądem, a bardziej z zawartością i trochę obsługą.

Pewne pomysły chodziły mi po głowie od dłuższego czasu. Jednak wciąż tego czasu brakuje i stąd odkładanie ich realizacj na później. Między innymi nosiłem się z zamiarem integracji forum z właściwym portalem mieczewo.com. Aktywni użytkownicy zapewne odczuwali pewnego rodzaju dyskomfort musząc się rejestrować i logować dwukrotnie (do tej pory były to dwa niezależne serwisy internetowe). Doświadczenie i odpowiedzialność użytkowników pozwala uczynić ten krok do przodu. Jednocześnie chce wszystkich uspokoić - nikt nie został usunięty - jedynie zdublowani użytkownicy zostali "skorygowani". W przypadku, gdyby występowały jakiekolwiek problem z logowaniem, w pierwszej kolejności należy przejść procedurę odzyskiwania hasła. Gdyby ta deska ratunku nie pomogła proszę o bezpośredni kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - na pewno znajdziemy rozwiązanie.

W tym roku mija 5 lat odkąd powstał nasz serwis. W tym czasie wygląd zmieniał się kilkukrotnie, treść segregowana była na różne sposoby, zdjęć przybywało w ogromnym tempie. Zdobyta wiedza o zawartości naszego serwisu i doświadczenie pozwoliła ugruntować pewnie ustawienia. W przypadku edycji artykułów wracamy do korzeni - czyli rezygnujemy z komponentu K2 i korzystam z podstawowych zasobów joomla. Od momentu, gdy startowaliśmy z naszym serwisem joomla przeszła dwie duże zmiany - obecnie działamy na wersji 3.2, która posiada dużo ciekawych funkcji, zwłaszcza gdy porównamy to z wersją 1.5.

Pierwszy layout Drugi layout mieczewo.com

Powyższa zmiana pociągnęła za sobą bardzo ważny proces. Otóż nie ma możliwości w sposób prosty zmigrować starych artykułów do nowej wersji. Przez to, każdy artykuł należy "przekleić". Jest przy tym bardzo dużo pracy (cały proces jest w trakcie i archiwalne artykuły będą sukcesywnie przybywać), ale jest bardzo ważna zaleta tego rozwiązania. Dzięki temu wszystkie artykuły zostaną odświeżone i uporządkowane. Stali czytelnicy zapewne nie wracają wstecz do artykułów sprzed 3 czy nawet 4 lat. Jednak dla nowych mieszkańców, nasz serwis jest kopalnią wiedzy o miejscu, które wybrali. Samemu mi łezka w oku się kręciła, gdy czytałem zapiski historyczne Jarka czy wywiady z p. Springer. Uświadomiło mi to też, że serwis mieczewo.com jest internetową kroniką naszej miejscowości.

Użytkownicy internetu nie czytają zawartości, oni ją "przeglądają" - dlatego niezwykle ważnym elementem są zdjęcia. Obecnie warunkiem zamieszczenia nowego artykułu jest dobre zdjęcie "wprowadzające". My możemy się pochwalić kilkoma tysiącami zdjęć, które są autentyczną rejestracją wydarzeń w Mieczewie. Galeria naprawdę jest pokaźna, a z każdym rokiem nabiera większego charakteru historycznego.

Niestety przy okazji porządków zniknęły wszystkie dotychczasowe komentarze. Myślę jednak, że to nic straconego. Każdy może się teraz z dystansem wypowiedzieć w starych tematach :)

Porządki to jedno, a nowości to drugie. W ramach nowych elementów wprowadzamy dział "Polecamy na wakacje", a już wkrótce pojawi się dział promocji firm i inicjatyw lokalnych - działających na terenie i na rzecz Mieczewa.

Należy także przypomnieć, że serwis mieczewo.com jest jednym z niewielu tego typu serwisów, który działa w sposób responsywny czyli dostosowujący się do urządzeń mobilnych w zależności od wielkości wyświetlacza (więcej na temat internetowych responsywnych stron znajdziecie tutaj >>).

Wkrótce planowane jest także szkolenie dla osób chętnych, które chciałyby czynnie współuczestniczyć w tworzeniu serwisu mieczewo.com. Jednak już dziś zachęcam wszystkich chętnych do współredagowania. W przypadku, gdy ktoś nie czuje się na siłach, aby samemu edytować treści wystarczy przesłać info z treścią artykułu na adres redakcji (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Ważne, aby dołączyć oprócz treści artykułu w formie edytowalnej (plik tekstowy), zdjęcie wprowadzające (orientacja pozioma o szerokości 800 px) i ewentualne plakaty lub dodatki. Poszukujemy chętnych, którzy zajęliby się aktualizacją niektórych działów np. kościoły (zdjęcia, aktualizacja godzin mszy itp.), sklepy w Kórniku itp.

Mam nadzieję, że powyższe wyjaśnienia są wystarczającą odpowiedzią na zadanie pytanie - dlaczego znowu zmiany ;)

W przypadku jakichkolwiek problemów, niezgodności utrudnień, nie działających linków itp. proszę o kontakt mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  • Brak komentarzy