Responsive Web Design

Czy wiecie, że w ostatnich dwóch latach ruch związany z wyszukiwaniem za pomocą telefonów komórkowych wzrósł aż pięciokrotnie? Co się z tym wiąże? A to, że ludzie coraz częściej poszukują informacji i śledzą bieżące wydarzenia na swoich tabletach i smartfonach. Na rynku pozostało coraz mniej urządzeń, które nie posiadają możliwości łączenia się z siecią. Dziś bowiem ta zdolność stała się równie ważna, jak wysyłanie smsów i tylko niewielka grupa konsumentów zdecyduje się na telefon, który nie pozwala na nawiązanie połączenia z Internetem.

Responsive web design lub design responsywny lub po prostu skrót RWD - co to jest? Krótko i bardzo ogólnikowo mówiąc jest to nic innego jak sposób projektowania stron internetowych. Co jest w nim takiego niezwykłego i czy warto sobie tym zaprzątać głowę? Jeszcze do niedawna większość stron internetowych była projektowana z myślą o komputerach stacjonarnych i laptopach. W skrajnych przypadkach podstawowa wersja strony internetowej była wzbogacana o wersje mobilną, którą trzeba było tworzyć osobno. Wersja mobilna przeznaczona była na telefony komórkowe i najczęściej charakteryzowała się brakiem jakiejkolwiek grafiki i często też okrojoną ilością tekstu. Wiele urządzeń i jedna strona -dzisiaj spektrum urządzeń, na których możemy przeglądać strony internetowe jest ogromne. Poczynając od zwykłych telefonów komórkowych przez smartfony, tablety, laptopy, na komputerach stacjonarnych z ekranem o formacie 4:3 lub szerokokątnym kończąc. Nie sposób jest robić osobną wersję na każde z tych urządzeń, tym bardziej że rozmiary ekranów nawet w obrębie urządzeń jednego typu różnią się ogromnie. I tutaj właśnie do gry wchodzi responsive web design. Czyli projektowanie jednej wersji strony w taki sposób, aby na każdym urządzeniu i w każdej rozdzielczości, zarówno w pionie i poziomie strona internetowa wyglądała świetnie. I żeby wygląd ten nie był jedynie dziełem przypadku, ale pełnej kontroli nad projektem. Niektórzy nazywają takie rozwiązania po prostu stroną na komórkę lub stroną mobilną.

Co z tego, że masz super stronę z super efektami typu flash (który na ipadach i tak się nie wyświetla), kiedy ludzie szukający informacji, a korzystający np. z tabletu niewiele z tego zobaczą? Możesz pomyśleć, że Ciebie to nie dotyczy - bo Twoi użytkownicy i tak korzystają z komputerów stacjonarnych, ale co będzie za rok lub dwa? A może ten najważniejszy klient w historii właśnie czegoś szuka korzystając ze swojej komórki? Warto zadbać o to, aby nie zostać w tyle za konkurencją, a najlepiej być przed nią :)

W jaki sposób łatwo można sprawdzić czy dana strona jest responsywna? Wystarczy pobawić się wielkością okna przeglądarki - zmniejszając okno zobaczymy jak strona automatycznie dostosowuje się do wielkości. Tak samo będzie to "pracowało" na urządzeniach typu "komórka", tablet itp.

A od dziś i mieczewo.com jest RWD- miłej zabawy ;)

Więcej w temacie elastycznych stron internetowych oraz stron internetowych w ogóle możesz przeczytać tutaj w artykule, zatytułowanym "Responsywny, czyli jaki"

  • Brak komentarzy