Gest lwa od jabłka

I życie stało się prostsze...

Dawno, dawno temu miałem okazje naprawiać drobną rzecz u znajomej, która zajmuje się filmami animowanymi itp. Okazało się, że pracuje na komputerze apple czyli potocznie zwanym mac-u. Jako stary PC-towiec nie bardzo wiedziałem jak cokolwiek tam uruchomić. Wydawało mi się, że system zbudowany jest "do góry nogami".

To było dawno, ale w zeszłym roku z powodu zajęć fotograficznych (obróbki) postanowiliśmy zakupić iMac-a. Odkrywanie rzeczy nowych sprawia dużo przyjemności (przynajmniej w moim odczuciu) - i tu się nie zawiodłem. Komputer z tym systemem otworzył mi nowe możliwości. Jak mawia mój sąsiad Tom "nie ma rzeczy na mac-u, których byś nie zrobił na PC-ecie". I tu się w pełni z nim zgadzam. Jednak sposób w jaki to zrobisz - mac zapewnia Ci taki komfort obsługi, że jak raz spróbujesz po zaledwie kilku dniach pracy z tym komputerem - system windows czyli linux wydaje Ci się "drewniany" i toporny.

Dłuuuugo można by pisać i opowiadać o komfortowych rozwiązaniach jakie zapewnia firma apple - zresztą ideą twórców było stworzenie komputera łatwego w obsłudze, który będzie w stanie obsłużyć każdy użytkownik bez specjalnej wiedzy informatycznej.
Jednak do napisania tego artykułu skłoniła mnie ostatnia aktualizacja systemu OS-X. Obecna wersja nosi komercyjną nazwę Lion (po naszemu po prostu lew). Po zapowiedziach, które pojawiały się w mediach, a co ważniejsze po instalacji tego systemu - okazało się, że twórcy aplle zwracają uwagę na uwagi i opinie użytkowników - wprowadzając usprawnienia, których brakowało w poprzedniej wersji (np. funkcja resume czy też aplikacje pełnoekranowe). W poprzedniej wersji obsługa tzw. touchpada była bardzo przyjemna i komfortowa. Fenomenalna jest funkcja przewijania (góra-dół, prawo-lewo). Wystarczy w dowolnym miejscu przesunąć dwoma palcami - i nie potrzebujemy szukać żadnych suwaków pionowych czy poziomych. Rewelacja - można się uzależnić :)
Autorzy systemu w wersji Lion poszli dalej - rozszerzyli gamę "gestów" multi-touch. Co ciekawe - nowe funkcje w formie gestów wykorzystują prawie pełne możliwości jakie ma nasza ręką. Nie "jeździmy" po touchpadzie tylko jednym palcem - wykorzystujemy dwa, trzy, cztery a nawet pięć palców naszej ręki. Ktoś może uznać to za fanaberie i zbędny bajer - jednak gdy zacznie się z tego korzystać - brak tych opcji staje się utrapieniem. Twórcy starali się, aby gesty były jak najbardziej zbliżone do naturalnych zachowań np. przekładanie kartki w tradycyjnej książce - wygląda tak samo jak przewijanie stron np. w dokumencie czy kolejnych stron w internecie.


Jak już wcześniej pisałem fenomen tych rozwiązań polega na prostocie. Sam złapałem się na myśleniu "po pc-towemu". Szukałem opcji/właściwości, która pozwoliłaby mi zwiększyć ilość pulpitów/biurek (użytkownicy linuxa znają to doskonale). W poprzedniej wersji była taka właściwość w "panelu sterowania" tu zwanym preferencje systemowe. W nowej wersji - brak! Myślę - co jest do licha, gdzie to można ustawić - i jak to w windows-ie bywa zaczynam szukać coraz głębiej i głębiej - i nic. Błędne myślenie - chcesz dodać biurko(pulpit) - przeciągasz czteremu palcami po touchpadzie w górę - ukazują się dostępne biurka i wystarczy, że obok ostatniego "biurka" przesuniesz kursor i możesz dodawać kolejne pulpity. Brzmi groźnie - a jest bardzo intuicyjne (jak się wyłączy myślenie pc-towe).
Komputery apple z systemem os-x lion, mają wiele innych zalet - możecie o tym poczytać na stronie producenta. Powiem krótko - można się uzależnić !
I tak o to dostaliśmy możliwość zarządzania gest-ami w systemie lwa, który dostaliśmy od firmy apple (jabłko).

p.s.
1. Upgrade systemu do nowego os-a jedyne 29$, ale jeżeli masz więcej komputerów - wszystkie możesz uaktualnić za tę kwotę - czyż to nie jest genialne?
2. Zakup i instalacja - dwa kliknięcia w appstore (sklep apple) - pobranie nowego systemu - kolejne cztery kliknięcia - 33 minuty - i system pracuje po nowemu zachowując wszystkie stare programy, pliki, pocztę itp. - proste, szybkie i przyjemnie.
3. Niestety komputery apple w Polsce nadal są zbyt drogie - chociaż jak porównać z komputerem typu pc-t w aluminiowej obudowie, z szybkim procesorem i niezawodnym systemem...

  • Brak komentarzy